Skup i sprzedaż złota - Kantor Centrum Świętokrzyska 18

Kantor Centrum
ul. Świętokrzyska 18
00-052 Warszawa
Godziny otwarcia :
Poniedziałek-Piątek : 10.00-20.00



NIEZWYKŁA MONETA DOUBLE EAGLE

 

Dziś historia najdroższej złotej monety na świecie. Oficjalnie istnieją trzy egzemplarze tej niezwykłej monety - dwie znajdują się w posiadaniu rządu USA, a jedna jest własnością osoby prywatnej. Moneta będąca w posiadaniu osoby prywatnej została zakupiona na aukcji w roku 2002 za sumę 7 590 020 dolarów!

Złota moneta 1 uncja - Double Eagle

Co to za niezwykła moneta? Historia dotyczy amerykańskiej monety Double Eagle o nominale 20 dolarów z emisji z roku 1933. Pierwsze złote monety 20 dolarowe pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w 1850 roku. Wybicie monety miało związek z kalifornijską gorączką złota która miała miejsce w połowie XIX wieku. Na początku XX wieku prezydent Theodore Roosevelt podjął decyzję o wypuszczeniu złotej monety, która miałaby wysokie wartości artystyczne. Zadanie opracowania projektu monety powierzono rzeźbiarzowi Augustusowi Saint-Gaudens. Projekt powstawał z przeszkodami. Projekt monety został wykonany z głębokim reliefem - moneta wyglądała efektownie, ale nie mogła być bita jednym uderzeniem maszyny. Jeden z projektów został odrzucony przez Kongres ponieważ na monecie nie znalazła się tradycyjna formuła „In God We Trust”.

Autor projektu August Saint-Gaudens nie doczekał emisji - zmarł w roku 1907. Moneta była bita w latach 1907- 1933 z przerwą w latach 1916-1920. Najciekawsza historia związana jest z emisją w roku 1933. Wiosną 1933 roku wybito 450 000 monet, ale nie weszły nigdy one do obiegu. Prezydent Delano Roosevelt w kwietniu tego roku wydał ustawę o zakazie gromadzenia złota i cały nakład został przetopiony. No, prawie cały :).Oficjalnie wiadomo o trzech zachowanych egzemplarzy z tej edycji. Jak wcześniej wspomniano, dwa należą do rządu USA, a jeden do anonimowej osoby prywatnej. Czy to wszystkie zachowane egzemplarze tej złotej monety? Być może nie. W 2003 roku do Mennicy Filadelfijskiej zgłosiła się osoba z 10 sztukami monety z 1933 roku z prośbą o stwierdzenie autentyczności monet. Monety zostały skonfiskowane na mocy wniosku rządu USA, który powołał się na fakt, że monety zostały bezprawnie wyniesione z Mennicy Filadelfijskiej. Co się z nimi dalej stało? Czy były autentyczne? Na dzień dzisiejszy nie wiadomo - być może w przyszłości doczekamy się rozwikłania tajemnicy tych monet.

INWESTOWANIE W ZŁOTO

 

Tytułem wstępu :). Złoto jest ciężkim, błyszczącym i miękkim metalem o jasnożółtym kolorze. Jest metalem szlachetnym oznaczonym symbolem  Au (od łacińskiego słowa aurum). Od najdawniejszych czasów złoto było wykorzystywane do bicia monet, wyrobu ozdób i produkcji biżuterii. 

Czy warto inwestować w złoto?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Dlaczego tak uważamy? Poniżej argumenty za inwestowaniem w złoto:

  • złoto jest inwestycją dla każdego - obecnie można kupić najmniejsze sztabki za około 300 PLN. Tak niska cena pozwala rozpocząć przygodę ze złotem praktycznie każdemu bez względu na zawartość portfela.

  • złoto jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów zabezpieczenia oszczędności. Złota nie dodrukuje się jak w przypadku pieniędzy papierowych, nie podlega spekulacjom jak kursy spółek giełdowych (nie ma również niebezpieczeństwa, że bankructwo spółki pozbawi nas kapitału).

  • inwestycja w złoto nie generuje kosztów przechowywania (nie ma kosztów prowadzenia rachunku bankowego, maklerskiego, kosztów zarządzania itp.)

  • zasoby złota są ograniczone. Oznacza to, że podaż tego kruszcu będzie coraz mniejsza. Zwiększa się również koszt wydobycia metalu. Wszystkie te czynniki powodują, że kurs złota będzie wzrastał.

  • złoto jest walorem wyjątkowo płynnym. Nie ma problemu z wyjściem z inwestycji - kruszec można bez problemu sprzedać z dnia na dzień.

  • złoto jest lokatą mobilną. Na czym polega mobilność? W prosty sposób można przemieszczać się z posiadanymi walorami i w każdym miejscu na świecie można je wymienić na miejscową walutę.

  • czy na złocie można zarobić? Zdecydowanie tak! Patrząc na wykres ceny w funkcji czasu widoczny jest trend wzrostowy ceny. Oczywiście zdarzają się chwilowe spadki cen, ale potem następuje wzrost kursu.

W jaki sposób inwestować w złoto?

Jaką strategię przyjąć przy inwestowaniu w złoto? Poniżej dwie najpopularnie metody inwestowania w złoto: 

  • można próbować łapać dołki (czyli kupować przy spadku wartości kursu złota). Jest to strategia dla lubiących hazard - nie zawsze uda się trafić odpowiedni moment zakupu. Sposób ten wymaga również poświęcenia dużej ilości czasu na analizę rynku. 

  • można skorzystać ze strategii “trepa”. Polega ona na zakupie złota w regularnych odstępach czasu za stałą kwotę . Historia pokazuje, że jest to bezpieczna strategia inwestowania nie tylko na rynku złota.

W co inwestować? 

Przede wszystkim w produkty uznanych firm o ugruntowanej renomie. Złoto można kupować w postaci:

  • sztabek. Zaletą takiego inwestowania jest to, że najtańsze sztabki można nabyć już za równowartość około 300 PLN. Zaletą jest również to, że sztabki dostępne są w różnych wagach - od sztabek o wadze 1G poprzez 1 uncjowe aż do sztabek o wadze 1 kilograma. W zależności od zasobności portfela można wybrać sztabkę o odpowiedniej wadze. 

  • monet. Najbardziej popularne są monety 1 uncjowe. Oprócz wartości ze względu na zawartość złota posiadają one walor kolekcjonerski (krótko mówiąc w większości są one po prostu piękne!). Jak wyglądają złote monety można obejrzeć w naszej galerii 

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Państwo do inwestowania w złoto :). Jeżeli tak, to zapraszamy do naszego kantoru - pomożemy wybrać właściwy produkt. 

UWAGA: Inwestując ponosisz ryzyko inwestycji. Stosowanie się do powyższych sugestii nie gwarantuje osiągnięcie zysku! 

 

Ciekawostka - skąd się wzięła nazwa uncja trojańska?

W handlu złotem powszechnie używana jest jednostka  zwana uncją trojańską (31,1035 grama). Nazwa trojańska nie jest związana z nazwą starożytnego miasta Troja, a pochodzi od miasta Troyes (północno-wschodnia Francja), które w średniowieczu było istotnym ośrodkiem handlowym.